Atlantic 200 z 2004r. wyciek płynu chłodniczego

eadem
Picciotto
Bike: Aprilia Atlantic 200
Kontakt:

Atlantic 200 z 2004r. wyciek płynu chłodniczego

Post autor: eadem » 19 lis 2018, 15:35

Witam. Mam spory problem, który trwa już dłuższy czas. Gdy kupiłem ją w 2014r, pojechałem na przegląd do ASO który mieścił się na Puławskiej 579 w Warszawie (od 2018r już nie funkcjonują). W gruncie rzeczy nic się większego nie działo. Wg wskaźnika temp cieczy chłodzącej silnik się gotował, więc podstawiłem do jednego z uznanych serwisów na sprawdzenie - zdemontowali chłodnicę, wyczyścili ją a sam termostat był ponoć dobry (nawet jeśli nie był to i tak został wymieniony jak większość części w tym skuterze). W 2015r kiedy zaczęło pociekać z dekla pompy cieczy (czarna zaślepka na dolnej części). Podjechałem z tym ponownie do wspomnianego ASO i tam padła decyzja o wymianie pompy kompleksowo na oryginalnych częściach. I tak sobie jeździłem po trochu. Dużych przebiegów nie było - rzędu 1000km/rok. W 2016r. uznałem, że przyduszanie się silnika na wysokich obrotach (czyli pod obciążeniem) nie jest normalne. Gdy zgasł mi w trasie, to sprawa się przesądziła. Podstawiłem do innego serwisu z dobrymi opiniami. Gaźnik przeczyszczony, ogólnie posprawdzany i nic specjalnie nie wyszło. Potem jeszcze inny gość znający się ponoć na skuterach Aprlilii. Też nic... Podstawiłem ponownie do tego ASO. Najpierw poszła do wymiany pompa paliwa na Dell'Orto i nie pomogło. Cewka, przewód i świeca były ok. Skuter został tam na zimę, zapadła decyzja o rozbiórce silnika. Okazało się, że jakiś Janusz tuningowiec w przeszłości założył tam cylinder 250cc (oryginał Piaggio ale z innego silnika) ale resztę zostawił od 200 więc nie pracowało jak powinno. Z zewnątrz wyglądały identycznie, dopiero pomiary wykazały jaka jest pojemność. W związku z zaistniałą sytuacją, zgodziłem się na remont silnia: wymiana cylindra oryginał 200cc żeliwny, nowy tłok, uszczelki, planowanie głowicy, szlif gniazd zaworowych bo był lekki ubytek itd. Zleciłem posprawdzanie wszelkich luzów m.in. na wale korbowym. Miało być zrobione na tip top. Odebrałem skuter na początku wiosny 2017r. Kolejny sezon przejechane tyle co nic. W tym sezonie słyszałem coraz głośniejsze terkotanie w okolicy pompy cieczy. W zbiorniku wyrównawczym chłodniczego zauważyłem jakiś ciemny pył. Miesiąc temu odpalam i dosłownie płyn chłodniczy wylał się spod dekla pompy tak że zrobił kałużę. Na szybko sprzątnąłem ten bajzel i od tamtej pory Atlantic stoi. Szkoda mi tej włoszczyzny bo zrobiłem jej nowe poszycie kanapy i oparcia pasażera, założyłem akcesoryjną wysoką szybę Kappa. Mam też do niej nieosiągalny wręcz na naszym rynku oryginalny tunnel bag od Aprilii.
Wszystko robione na markowych częściach, kupa kasy władowana (na większość mam faktury). Zaczynam mieć dość tej farsy. Więcej i za mniej przejeździłem wieloma innymi jednośladami, często uznawanymi za gorsze jakościowo lub dużo starsze...
I tu pytanie do ludzi którzy znają silnik M234M - czy da się to w końcu naprawić żeby się nie wywaliło za chwilę?

TadeuszB
Giovane d’onore
Bike: dodge ram 1500
Kontakt:

Re: Atlantic 200 z 2004r. wyciek płynu chłodniczego

Post autor: TadeuszB » 27 lis 2018, 22:25

Sprzedaj, sprzedaj. sprzedaj.

ODPOWIEDZ
meble kuchenne na wymiar wrocław warszawa kraków

Wróć do „Atlantic”