Strona 1 z 1

Wadliwy termostat Aprilia Pegaso 650

: 27 gru 2017, 18:44
autor: poteznydrozd
Cześć,
Mam problem z zakupem termostatu do mojej aprilii pegaso 650 na gaźniku z 1999 roku. Szukałem już na serwisach polskich, angielskich, niemieckich, włoskich. Czy ktoś z posiadaczy tego modelu orientuje się czy można zastąpić oryginalny termostat-termostatem z innego motocykla? Czy ewentualnie słyszał ktoś o termostatach w przewodach prowadzących do chłodnicy (czy takie rozwiązanie się sprawdza?)

Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

Re: Wadliwy termostat Aprilia Pegaso 650

: 28 gru 2017, 09:57
autor: Piotrek
Witaj,termostat w Pegaso jest w Top5 najgorszych rzeczy jakie cię mogą spotkać ze względu na brak części.
Osobiście szukałem,pytałem wszędzie gdzie się dało i BIDA!
Termostat ma głupią wymiarówkę i kształt przez co ciężko coś dobrać,jak by nie kolega z forum to do tej pory bym jeździł bez.
Nie wiem jak wygląda termo z 99' ale raczej tak samo jak z mojej 95',termo jest zawsze obok pompy,w wężach go nie znajdziesz.
Ja myślałem o zamontowaniu jakiegoś elektrozaworu w wonsza :D i uruchamiać go gdy temperatura będzie na 70*C no ale to rozwiązanie nie jest na zbyt długo.
Obrazek
Obrazek
Na drugim zdjęciu jest termostat z Pegaso 95' a na pierwszym termostat z mojego VW Polo 1.4 97' jeden z plastikiem drugi bez.Jak by ten plastik odpowiednie przytrzeć aby miał ten sam wymiar po zewnątrz co wymiar termo. z Pegi(na zdjęciu nie ma tego wymiaru bo ucięło ale podrzucę) i przyciąć tego metalowego dzióbka (bo za długi) to myślę że ma to szanse działać.
ALE!!!! temp.pracy silnika na tym termo. to około 70*C a Polo dzia ła na 90*C więc pada pytanie czy nie będzie przegrzania?!

Re: Wadliwy termostat Aprilia Pegaso 650

: 28 gru 2017, 17:11
autor: poteznydrozd
Dzięki za odpowiedź,

Słyszałem o takim rozwiązaniu, że zamiast zwykłego termostatu montuje się termostat po prostu w innym miejscu duzego obiegu np w wężu i myślałem ze ktoś z forumowiczów ma podobne doświadczenie. Praca w temperaturach ~90 stopni chyba odpada- mój poprzedni termostat otwierał się zbyt późno (własnie w takich temperaturach) i wentylator chodził jak szalony.

Re: Wadliwy termostat Aprilia Pegaso 650

: 28 gru 2017, 19:47
autor: Piotrek
Ja wentylator mam podpięty jeszcze na przełącznik z pominięciem czuja temp. w terenie się to przydaje tylko szkoda że w terenie jestem raz na ruski rok :lol:
Rozjaśniłeś mi troszkę sprawę z termostatem zamontowanym w wężu.
Zasada działania nadal bez zmian jedyne co to termostat w innym miejscu.To faktycznie może być PATENT ROKU na tym forum jeśli chodzi o Pegaso i "rozwiązanie problemu nie do rozwiązania" czyli witamy w Polsce :D
Muszę się temu przyjrzeć na czasie z bliska,może coś się uda wykombinować ;)