wymiana oleju

Moderator: kondraxk

<<

kosmal1098

Awatar użytkownika

Candidato

Miejscowość: WSCHOWA

Sprzęt:: sl 1000 falco 2000r

Post 14 Kwi 2010, 21:57

Re: wymiana oleju

OBRAZKI DO OPISU DYZIA... :o :o :D
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
<<

mazitm

Appassionato

Sprzęt:: Aprilia SL 1000 Falco

Post 15 Kwi 2012, 21:40

Witam,

nie zakładam nowego tematu, bo sprawa dotyczy poruszanej w tym temacie kwestii sprawdzenia poziomu oleju.

Pytanie moje jest następujące: jaki jest u Was poziom oleju "po nocy"? Chciałem sprawdzić w sposób opisany w manualu, tzn. po rozgrzaniu silnika, wyłączeniu i odczekaniu 10-15 min, ale cala podziałka jest wtedy ciemna i nie wiem czy wskazuje w ten sposób, że jest maksymalny poziom oleju czy też jest go tak mało, że jest poniżej minimum. Dodam, że po dłuższym postoju (na zimnym silniku) poziom oleju jest powyżej minimum.
<<

falconiforme

Giovane d’onore

Miejscowość: Gdzie popadnie

Sprzęt:: APRILIA SL 1000 FALCO

Post 16 Kwi 2012, 10:47

Ale jakie ma to znaczenie?!
To jest silnik z suchą miską olejową i dwiema pompami. Jedna zasysa z dołu silnika olej a druga pompuje do wszystkich elementów. Jest to obieg wymuszony a nie debilny grawitacyjny. A skoro jest wymuszony to olej ma być na odpowiednim poziomie w odpowiednim miejscu w odpowiednich warunkach.

Czyli jak silnik pracuje to odpowiednia ilość musi być w zbiorniku oleju (NIE mylić z miską) by pompa miała z czego zasysać. Dlatego procedura jest taka a nie inna. Silnik ma popracować by ustabilizować rozmieszczenie oleju, a Ty wtedy masz sprawdzić jego poziom.

PS: Mam 2002 Falco. Przeszedłem z 15w50 półsyntetyk na
Motorex Power Synt 4T 10W50 4L - Olej silnikowy Syntetyczny
http://www.motocykle-karmot.pl/index.ph ... od_id=1137
Zrobiłem 700km i na razie wszystko gra.
<<

grzesiu2810

Capo di capi re

Sprzęt:: aprilia rsv 2003 145hp

Post 16 Kwi 2012, 16:05

poziom oleju w rotaxach v2 1000cm3 aprili od 98r do 2009 r jest taki sam po wymianie filtra oleju wraz z filtrem oleju powinno sie nalac 3,9l oleju (temperatury pokojowej :D ) 3,7 bez filtra +200mll z filtrem. wtedy wskarze prawidłowo poziom maxymalny. przy wymianie oleju olej spuszczamy ze zbiorniczka oleju blaszanego znajdujacego sie po lewej stronie pojazdu (czarnego) po spuszczeniu oleju ,w dolnej czesci zbiorniczka w tylnej czesci znajduje sie weżyk gumowy zdjac go ,wykrecic mocowanie weżyka ze zbiornika ,ukaże sie magiczne sitko ,ktore wypadało by tagrze wyczyscic pozdrawiam
<<

grzesiu2810

Capo di capi re

Post 16 Kwi 2012, 16:10

tagzwane rozgrzewanie silnika ,ma na celu napełnienie filtra oleju i usuniecie powietrza z układu . wtedy widac prawidłowy poziom . roznie wymieniaja oleje na zimnym . na ciepłym silniku. ja wymieniam po rozgrzaniu. z tego co mnie uczyli poziom oleju powinno sie sprawdzac na zimnym silniku , żeby spłynoł olej znajdujacy sie w głowicach i górze silnika .przy rozgrzaniu silnika (oleju zmienia sie jego objetosc , a dokładnie ciecz sie rozszerza .
<<

markos

Consigliere

Miejscowość: Michigan, USA

Sprzęt:: no fajny był...

Post 16 Kwi 2012, 17:03

grzesiu2810 napisał(a):tagzwane rozgrzewanie silnika ,ma na celu napełnienie filtra oleju i usuniecie powietrza z układu . wtedy widac prawidłowy poziom . roznie wymieniaja oleje na zimnym . na ciepłym silniku. ja wymieniam po rozgrzaniu. z tego co mnie uczyli poziom oleju powinno sie sprawdzac na zimnym silniku , żeby spłynoł olej znajdujacy sie w głowicach i górze silnika .przy rozgrzaniu silnika (oleju zmienia sie jego objetosc , a dokładnie ciecz sie rozszerza .

Wymieniasz olej po rozgrzaniu (oczywiscie nie aż takim żeby się poparzyć), ale na zimnym silniku sprawdza się poziom oleju w silnikach z układami grawitacyjnymi.
W Rotaxach z suchą miską olejową poziom oleju sprawdzasz ZAWSZE po rozgrzaniu silnika (w RSVR jest zalecana nawet 10-15km przejażdżka) - od razu po wyłączeniu, albo na biegu jałowym - wtedy ma pokazywać trochę poniżej maksimum.
Na zimnym silniku w skrajnym przypadku (przy poziomie oleju bliskim dolnej granicy) zobaczysz pustą rurkę inspekcyjną i doznasz nagłego szoku (jak kiedys ja), że zatarłeś silnik :mrgreen:
<<

Lucek

Awatar użytkownika

Capo di capi re

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Sprzęt:: Daytona 955i+TE450+SMR510

Post 16 Kwi 2012, 17:26

true markos
oj grzes takie 'faux pac' z Twojej strony... :P

dokladnie przejaz jest zalecany i to do tego stopnia ze np w xr moze chodzic moto i z pol godziny i jak nie pojade to wciaz jest zero
Bo maneta jest od tego, aby kręcić nią na całego! - Yoghurt PWR!

Image
<<

mazitm

Appassionato

Sprzęt:: Aprilia SL 1000 Falco

Post 16 Kwi 2012, 19:16

dzięki za odpowiedzi, choć nie do końca o to mi chodziło...
<<

grzesiu2810

Capo di capi re

Post 16 Kwi 2012, 21:33

markos napisał(a):
grzesiu2810 napisał(a):tagzwane rozgrzewanie silnika ,ma na celu napełnienie filtra oleju i usuniecie powietrza z układu . wtedy widac prawidłowy poziom . roznie wymieniaja oleje na zimnym . na ciepłym silniku. ja wymieniam po rozgrzaniu. z tego co mnie uczyli poziom oleju powinno sie sprawdzac na zimnym silniku , żeby spłynoł olej znajdujacy sie w głowicach i górze silnika .przy rozgrzaniu silnika (oleju zmienia sie jego objetosc , a dokładnie ciecz sie rozszerza .

Wymieniasz olej po rozgrzaniu (oczywiscie nie aż takim żeby się poparzyć), ale na zimnym silniku sprawdza się poziom oleju w silnikach z układami grawitacyjnymi.
W Rotaxach z suchą miską olejową poziom oleju sprawdzasz ZAWSZE po rozgrzaniu silnika (w RSVR jest zalecana nawet 10-15km przejażdżka) - od razu po wyłączeniu, albo na biegu jałowym - wtedy ma pokazywać trochę poniżej maksimum.
Na zimnym silniku w skrajnym przypadku (przy poziomie oleju bliskim dolnej granicy) zobaczysz pustą rurkę inspekcyjną i doznasz nagłego szoku (jak kiedys ja), że zatarłeś silnik :mrgreen:

nie zawsze wymienia sie na ciepłym silniku w szkołach mechanicznych ucza tez że wymienia sie na zimnym tłumacza to że wszystkie syfy opadaja na dno fakt jest taki ,że olej dłużej zlatuje bo gestrzy ale wiecej syfow wypada. natomiast na temat sprawdzaniu poziomu oleju w silnikach z wymuszonym obiegiem ,olej w głowicach przy zaworach sie zbiera i na łancuszku nawet w aprili moze to byc 1 litr.i spłynie na dol do zbiorniczka połańcuszkach rozrządu. pompa pcha do gory do wałkow ale olej wraca grawitacyjnie dlatego uważam ,że głupoty gadasz. serwisowka mowi 3.9litra oleju po odpowietrzeniu układu filtra itp poziom pokazuje prawidłowo ,przeważnie leja 35l odpalaja i dolewaja po odpowietrzeniu.i wtedy na zimnym silniku pokaże maksymalny poziom oleju, jak odpalisz pojezdzisz bedzie niższy ,jak odstawisz na noc olej zleci spowrotem to znowu bedzie wyższy ,jak samoistnie przy pompie olejowej? :D
<<

rzemyk

Consigliere

Miejscowość: NY/USA

Sprzęt:: 10 RSV4 R/99rsv/bmw rt1150

Post 17 Kwi 2012, 05:46

Grzesiu chlopie , Markos tobie tlumaczy jak poprawnie sie olej wymienia ,a Ty swoje. Wez sobie ksiazke servisowa i przeczytaj.Ty na prawde glupoty wypisujesz.Jesli chodzi o temperature oleju podczas wymiany, nie odgrywa to duzej roli. Ciplejszy olej jest rzadszy i przez to szybciej splywa , wedlug mnie jest to kwestia personalnej preferencji. Jesli chodzi o opilki metalu (syfy ) znajdujace sie w oleju, to od tego jest magnes na srubie spuszczania, ktory to wszystko wylapuje.
Poziom oleju w Rotaxie Aprilii sprawdza sie po paro minutowej jezdzie i rozgrzanym silniku. I BASTA !!

Ja nie jestem expertem , to co pisze jest owocem tego ze jezdze Aprilia od 11 lat . Olej wymieniam sam.

.
PoprzedniaNastępna

Wróć do SL 1000 Falco

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość